Конспект открытого урока английского языка в 6 классе
Тема урока: «My place» (Мой дом).
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции.
Задачи:
Развивающая: развитие интереса у учащихся к общению на английском языке; развитие у детей внимания, логического мышления.
Воспитательная: воспитание культуры общения и потребности в практическом использовании языка.
Образовательная: повторить, углубить и систематизировать знания обучающихся о неопределенном артикле; практиковать учащихся во всех видах учебной деятельности (аудировании, диалогической речи, чтении) на базе знакомого и нового словарного запаса
формирование навыка.
Оснащение урока: учебник Spotlight 6. Virginia Evans, Jenny Dooly и др., плакаты c грамматическими правилами; раздаточный материал.
Ход урока
1. Организационный момент.
Good morning girls and boys. How are you? I’m glad to see you.
The theme of our lesson is «My place». We will listen, speak about the room and learn the new words.
Are you ready to work?
2. Фонетическая зарядка.
Let’s start with the phonetic drill. Look at the board, listen and repeat the words.
(На доске написаны слова фонетической зарядки, обучающиеся повторяют слова за учителем, потом по отдельности).
House, room, bathroom, living room, door, kitchen, bath, floor, flat, fireplace, pantry, lamp, carpet, armchair.
Balloon, balloon,
Fly to the moon!
The fat black cat ran after the black rat,
But the fat black rat ran away from the fat black cat.
3. Актуализация знаний.
What room can you see in the picture?
(Ответы обучающихся).
Yes, it’s a living room.
Now read the name of the rooms and say, what we can do and see in these rooms.
(Bedroom, living room, dining room, kitchen, bathroom, study).
For example: I can watch TV in the living room.
(Ответы обучающихся. Фронтальный опрос).
4. Грамматика. (Grammar). Повторение ранее изученного учебного материала.
– Повторение правил употребления неопределенных артиклей и местоимений: а/an, some, any.
Read the examples and complete the sentences 1-3.
We use …. in the singular.
We use …. in affirmative plural.
We use …. in the negative and interrogative.
Then describe the living room above. Use adjectives.
(Ответы обучающихся).
– Повторение правил употребления предлогов места (Preposition of place).
Look at the picture. Where is the dog?
(Ответы обучающихся. Фронтальный опрос/опрос в парах).
The dog in the box.
The dog on the box.
and etc.
5. Физкультминутка.
Touch your shoulder
Touch your knee
Raise your arms
Then drop them, please!
Touch your ankles
Pull your ears
Then touch your nose
With your toes go
Tap, tap, tap
Now your fingers
Snap, snap, snap!
6. Закрепление учебного материала. Грамматика. (Grammar).
Now look at the living room and complete the sentences. Ex.5 p.18. You have 3 minutes.
(Учитель дает обучающимся ограниченное время (3 минуты) на самостоятельное выполнение задания, затем ответы проверяются.)
For example: The lamp is ___ the coffee table. (on).
7. Закрепление учебного материала. Говорение. (Speaking).
Imagine that you are moving house. Look at the plan of the bedroom, make a list of the things you want to put in it. .
Обучающиеся в парах рассматривают план и составляют список вещей, которые они хотели бы разместить в спальне. Список обсуждается в классе.
What you want to put in the bedroom?
Where do you want …?
What about the ….?
Затем в парах составляют диалог, используя составленные списки вещей и предлоги времени.
Предполагаемый ответ:
– Where do you want the bed?
– Let’s put it under the window.
– OK. I’ll put the cushions on the bed.
– What about the wardrobe?
– You can put it next to the bed or armchair.
And etc.
8. Подведение итогов урока. Рефлексия.
Do you like our lesson? What it interesting for you? Can you ask and answer questions about the room?
9. Домашнее задание.
Draw a plan of your living room. Write a description of it based on the plan. Use ex.5 in your student’s book.
kopilkaurokov.ru
Оргмомент. Речевая и фонетическая зарядка. Этикетный диалог с учащимися. Постановка задачи урока. Предъявление на доске английских пословиц о доме, их семантизация, тренировка правильного чтения, подбор к ним русских эквивалентов. Работа в группах по тренировке слов по теме « Мой Дом» в чтении и письме с доски. Повторение лексики по теме предметы мебели с помощью игры крестики – нолики Повторение предлогов места Чтение с поиском нужной информации Физкульт – минутка проводиться по необходимости (Head and shoulders) Чтение с целью расширения словаря учащихся на уровне фраз Упр 6 с19 Тренировка речевых фраз из диалога Составление и разыгрывание диалогов в небольших группах с опорой на наглядный материал. Совместное подведение итогов урока. Оценивание работы учащихся Домашнее задание: Упр.6, стран.59 –нарисуйте ваш дом, напишите в тетрадях его описание | -Hello, my dear friends! How are you? I`m glad to see you again! Do you like the place where you live in? People in Britain like their homes very much. They have a lot of proverbs about homes. Let`s practice their reading from the board: East or West, home is best. My home is my castle. – Explain, please, what they mean! Can you remember some Russian equivalents? Now answer my questions. Where do you live? What’s your address? Which floor do you live on? What rooms of the house can you name? Children, let` s do a competition. Divide into two groups. Every group will fill in the names of furniture on the board. Who does it faster and correct that wins A d…ning room, a bedr…om, a ki…chen, a h…ll, a li…ing room, a b_dr_ _m A l_ving a r_ _m ,a D_ning r__m, a с_ _k_r, a c_pb_ _rds, a W_rdr_be, a b_sin A fr_dg_,a tele…one, a s…fa, a w…ll, r…nning w…ter, a cha…r, a book…elf, c…rtains, centr…l h…ting. Well done!! Now let’s play cross and nills with the words furniture All things have their places at home. To tell it we should know prepositions of place. Look at the picture and say what there is in the room. Now I offer you to read the text and find the picture. Well, can you tell us your ideas? P1,P2 Read the dialogue and find phrases which mean: 2 Hurry! 3 That’s fantastic. 4 Take it easy! 5 What’s next? Now let’s remember some phrases from dialogue. How to say in English: О, я люблю наш новый дом! Какая большая гостиная! Давайте расставим мебель. Куда мы поставим диван? И тд So, now try to make your own dialogues and tell the class. Use the cars “Furniture”.Work in groups of two or three. We have worked a lot. Let`s make a conclusion. What do you like most of all at our lesson today? P1,P2,P3… Well done! Your marks are 5 for…,4 for… At home draw a house you would like to live in and describe it. Use Ex.10 p.19from SB |
nsportal.ru
Тема урока: Формирование речевых умений учащихся по теме: «Мой дом»
Цель: развитие языковой и речевой компетенции через дальнейшее формирование навыков употребления нового лексико-грамматического материала в речи.
Задачи урока:
Активизировать знания лексико-грамматических единиц по теме «Мой дом» в устной речи
Развивать умений чтения вслух и поискового чтения.
Развивать умения ситуативно обусловленного диалогического высказывания с использованием опорных фраз
Оргмомент. Речевая и фонетическая зарядка.
Этикетный диалог с учащимися. Постановка задачи урока.
Предъявление на доске английских пословиц о доме, их семантизация, тренировка правильного чтения, подбор к ним русских эквивалентов.
Работа в группах по тренировке слов по теме « Мой Дом» в чтении и письме с доски.
Повторение лексики по теме предметы мебели с помощью игры крестики – нолики
Повторение предлогов места
Чтение с поиском нужной информации
Физкульт – минутка проводиться по необходимости (Head and shoulders)
Чтение с целью расширения словаря учащихся на уровне фраз Упр 6 с19
Тренировка речевых фраз из диалога
Составление и разыгрывание диалогов в небольших группах с опорой на наглядный материал.
Совместное подведение итогов урока. Оценивание работы учащихся
Домашнее задание: Упр.6, стран.59 –нарисуйте ваш дом, напишите в тетрадях его описание
-Hello, my dear friends! How are you? I`m glad to see you again!
Do you like the place where you live in?
People in Britain like their homes very much. They have a lot of proverbs about homes. Let`s practice their reading from the board:
East or West, home is best.
My home is my castle.
– Explain, please, what they mean! Can you remember some Russian equivalents?
Now answer my questions.
Where do you live?
A dning room, a bedrom, a kichen, a hll, a liing room, a b_dr_ _m
A l_ving a r_ _m ,a D_ning r__m, a с_ _k_r, a c_pb_ _rds, a W_rdr_be, a b_sin
A fr_dg_,a
profhelp.net
Этап | Действия учителя | Действия учащихся | Время |
Организационный | Good morning! Glad to see you! | Good morning! | 1 |
Warm-up | It’s… | 1 | |
Формулирование темы занятия | Today we talk about your place of living. What is it? Yes, you’re right! | It’s our home. | 1 |
Ознакомление с планом работы | (on the smartboard) First we revise your vocabulary(my place), then we pass on to the grammar – prepositions of place, next we describe our bedrooms. | Знакомятся с планом работы | 1 |
Работа с языковым материалом | Look at the board.
Let’s remember what these rooms are? What do we do there? Now let’s put these objects into the rooms | Объясняют значение каждой комнаты (In the
bedroom we sleep, play…)
Поднимают руку и выходят к доске, прикрепляют табличку к нужной комнате | 7 |
Работа с языковым материалом | We revise the pieces of furniture. In order to describe our room we
should remember some grammar. Слайд 3, 4 – articles Слайд 5 – prepositions of place Open your books and let’s do exercises, p.16, ex.3,4,5 | Отвечают правило
Выполняют упражнения | 5-7 |
Работа с текстом | When we move into a new house what do we do first? Ok, you’re right. | Ответы учащихся | 1-2 |
Now let’s read the first three lines of the dialogue. | З человека читают | 2 | |
So who are Laura, Steve and John? Now let’s read the whole dialogue. The others should be very attentive. After reading you answer my questions. | A mother, a father, a son Читают весь диалог | 7 | |
Now we check who is the most attentive. 1. What pieces of furniture are mentioned? 2. What room do they decorate? | Отвечают на вопросы | 5 | |
We pass on to the description of your bedrooms. At first please make a
list of objects you have in your rooms. You have a minute. Are you ready? Who would like to share with us | Составляют список вещей из своих комнат Добавляют, что еще не называли | ||
What can we add? Now let’s describe using articles and prepositions. Look at the board there’re some tips. | 1-2 человека описывают свои комнаты | ||
Рефлексия | Please, take your cards and fill them in. | 1 | |
Домашнее задание | Your home task is SB p.19, ex.10 | 1 |
xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai
8. Закрепление грамматики.
Учащиеся должны расставить слова в нужном порядке, чтобы получилось предложение. Задание выполняется устно.
1.I have got … a) in
2. My … is interesting. b) a book
3. The book is … the box. c) favourite
4. The box is … the table. d) under
Complete the sentences. Ex.5 p.18
Спасибо за Вашу оценку. Если хотите, чтобы Ваше имя
стало известно автору, войдите на сайт как пользователь
и нажмите Спасибо еще раз. Ваше имя появится на этой стрнице.
Есть мнение?
Оставьте комментарий
pedsovet.su
ГБОУ СОШ №258
с углубленным изучением физики и химии
Степанкова Ю.М.
учитель английского языка
Урок английского языка
6 класс.
Тема: У меня дома
Цели : развитие речевых умений, активизация известного учащимся лексического и грамматического материала
Задачи: тренировать учащихся в употреблении знакомых лексических единиц и грамматических структур, а также разговорных выражений в монологической и диалогической речи, отрабатывать навыки чтения, устной и письменной речи.
Материалы и оборудование: учебник английского языка «Spotlight» 6 класс О.Е.Подоляко, В.Эванс, интерактивная доска, проектор, компьютер
План урока
I Организационный момент
There’s no place like home.
East or West home is best.
Home, sweet home.
My house is my castle.
( работают в парах, вспоминают комнаты в доме)
II Введение НЛЕ и тренировка
Repeat after me ( a carpet, a sofa, a sink etc.)
Let’s draw 4 coloumns (rooms) and put the furniture into the correct room. One by one you come to the whiteboard and write down one word.
III Повторение грамматического материала
-Are there any pencils in the box?
-No
-That’s right. There aren’t any pencilsin the box.
IV Развитие навыков аудирования
-Where is the cat?
-It’s in the box etc.
V Физкультминутка
Show me what we do in each room!
VI Обучение чтению
VII Обучение говорению
VIII Подведение итогов. Рефлексия.
IX Домашнее задание
nsportal.ru
1) Организационный момент. (1 минута)
Hello students. I am glad to see you! Sit down, please.
How are you today?
2) Постановка темы урока. (1 минута)
Students, look at the slide, please. You can see some different pictures, but they are connected with one theme. Look at the next slide, there are two words. Think and tell me what we are going to speak about today?
Yes, you are absolutely right! We will speak about neighbourhood.
3) Лексическая и фонетическая разминка. (2 минута)
So, now I want you to tell me the places which you see.
What is it?….
(Table 1 student 2)…
Well done! Thanks. Now let’s pronounce these words once more. Repeat after me…
4) Активизация речевой деятельности учащихся.
(2 минуты)
And now let’s speak more about places where we can buy some goods and products.
5) Групповая работа. (5 минут)
Students, you have got sheets of paper on your tables. Your task is to look at the slide and choose words according to your group.
Group number 1 – you need to find things which you can buy at the greengrocer’s
Group number 2 – you need to find things which you can buy at the sports shop
Group number 3 – you need to find things which you can buy at the toy shop.
You have to discuss it in groups and write down your variants. Begin…
Now, let’s check.
6) Активизация навыков поискового чтения.
(3 минуты)
Well, if you look at the slide you will see the next task. You need to match word combinations for making sentences. You have 2 minutes.
Are you ready? Let’s check. Table 3, student number 2.
Thank you, well done!
7) Развитие навыков аудирования. (3 минуты)
So, you are very clever students. And I think it wouldn’t difficult for you to do the next task. It is listening task. You have got sheets of paper with the task on your tables. Please, take them. You need to complete the missing places, while listening. Are you ready to start? Ok…
You work is great! But I think you want to have a rest, don’t you?
Stand up please.
8) Физкультминутка. (2 минута)
9) Активизация изученной ранее грамматики (предлоги места) (5 минут)
When we speak about places and their location we usually use prepositions of place. Look at the slide and read prepositions. Try to remember them.
Now say, what preposition is it?
Well, so now please make sentences using our vocabulary and prepositions of place.
Good job!
10) Поисковое чтение и письмо. (7 минут)
On your desks you have got sheets of paper with your next task. It is reading task. You have 2 minutes for reading and 5 minutes for answering the questions. You can do it in written form. Please, begin.
Very good.
11) Проектная работа. (10 минут)
And now students, I can say that you know a lot of about neighbourhood, about different places, you can say where they are situated, what we can buy at them, you can use prepositions of places in your speech. You are very clever. And, at the end of our lesson I have a creative task for you. You need to make a project in your groups. You have got sheets of paper, markers, pictures on your desks. You can use it for making your own project of neighbouhood.
Your time is 7 minutes. Be active!
12) Подведение итогов, рефлексия. (2 минуты)
Students, you were so active, so clever at our lesson. Your work was interesting and good. Now, please evaluate your work.
If our lesson was interesting and useful for you, choose and show me «happy» smile
If you didn’t understand some things or it was sometimes difficult for you, choose «neutral» smile.
If you didn’t like our lesson, choose «sad» smile
Now put up your smiles and show me. Thanks.
Now, marks. ____,____,____ got mark «5»
13) Домашнее задание. (1 минута)
Our lesson is over. Thank you students! Goodbye!
multiurok.ru